Nawet milion złotych za wypadek w pracy
Konsekwencją wypadku są mnożące się koszty dla organizacji. Są to m.in. roszczenia cywilne poszkodowanego, koszty absencji i przestojów produkcyjnych, kary administracyjne czy podwyższenie składki wypadkowej.
Ciężki wypadek w zakładzie kosztuje pracodawcę średnio ponad 1 mln zł, a niekiedy nawet wielokrotność tej kwoty – wynika z najnowszego raportu Ayming Polska i Business Centre Club1. Tym samym zadbanie o bezpieczeństwo pracowników staje się już nie tylko kwestią zdrowia zatrudnionych i etyki firmy, ale także istotnym czynnikiem minimalizującym ryzyko ogromnych kosztów.
Wysokie statystyki
Z danych ZUS wynika, że w 2020 r. w Polsce doszło do ponad 86 tysięcy wypadków przy pracy – a mowa o roku „pandemicznym”, kiedy to duża część kadr przedsiębiorstw pracowała zdalnie. Według wstępnych danych GUS za 2021 r. liczba wypadków jest największa w sektorze przetwórstwa przemysłowego (35 proc. wszystkich zdarzeń). Wśród najbardziej wypadkowych branż znajdują się również: handel hurtowy i detaliczny, transport i gospodarka magazynowa oraz budownictwo. Z kolei na 1000 pracujących najwięcej wypadków zdarza się w górnictwie (14,17). Co to oznacza dla pracodawców działających w tych sektorach? Konkretne straty finansowe.
Konsekwencją każdego wypadku są mnożące się dodatkowe koszty dla organizacji – zarówno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta